Translate

piątek, 15 marca 2024

Karmelowe ciasto z kremem

 Prosty wypiek ze zwykłym kremem budyniowym. Jedynie trzeba uważać przy robieniu karmelu, bo jest on baaaaaaaaaardzo gorący. Więc koniecznie trzeba zachować ostrożność i zastosować rady jakie opiszę poniżej. 





Składniki: 

Ciasto:

* 100 g cukru

* 100 ml gorącej wody


* 500 g mąki pszennej tortowej

* 100 g cukru (dałam zwykły ale chyba lepszy będzie puder)

* 150 g smalcu - schłodzony

* 3 całe jajka średniej wielkości

* 1,5 łyżeczko proszku do wypieków


Krem budyniowy:

* 700 ml mleka

* 4 łyżki mąki pszennej odmierzone z małą górką

* 2 łyżki maizeny (skrobi kukurydzianej) odmierzone jw.

* 4 łyżki cukru

* cukier waniliowy

* 250 - 300 g masła 

Dodatkowo:

* trochę powideł lub gładkiego, kwaśniejszego dżemu (dałam powidła choć nie wiem czy nie lepszy by był dżem morelowy)

* polewa czekoladowa - u mnie ganache z czekolady mlecznej i deserowej pół na pół





Sposób przygotowania:

Całość prac nad ciastem najlepiej zacząć od ugotowania budyniu i odstawienia go do wystudzenia, następnie od przygotowania karmelu i również wystudzenia, a na koniec przygotowanie ciast. Ja opiszę każdy element ciasta osobno.

Żeby zrobić ciasto należy najpierw 100 g cukru wsypać do garnka o grubym dnie i stawić na niewielkim ogniu. NIE MIESZAĆ. Cały cukier powinien się roztopić i uzyskać ciemno bursztynowy kolor. Masa cukrowa musi być bez najmniejszego kryształku cukru. Wyłączyć już grzanie pod garnkiem i dolewać bardzo małymi porcjami gorącą wodę . Jednocześnie mieszając łyżką (metalowa lub drewniana). Należy to robić bardzo ostrożnie. Jeżeli zrobiliście to prawidłowo, tak jak opisałam, to otrzymacie ciemno bursztynowy płyn bez żadnego pływającego kawałka cukru. Teraz należy go ostudzić do temperatury pokojowej lub nawet chłodniejszy może być. 

Mąkę, cukier, proszek wymieszać w misie malaksera (oczywiście można robić to wszystko ręcznie, w dużej misce. Nie polecam blatu bo ciężko będzie zagnieść po dolaniu płynu). Teraz dodać pokrojony na mniejsze kawałki schłodzony smalec i posiekać do drobnej bardzo konsystencji. I już można dodać jajka do misy malaksera, zacząć wyrabiać, jednocześnie dolewając powoli ten płynny karmel. Teraz ciasto już szybciutko się robi. Wyjąć z misy malaksera, lekko wyrobić na blacie podsypanym odrobiną mąki. Ciasto jest mięciutkie, aksamitne i bardzo plastyczne. Całość podzielić na trzy równe części i owinąć folią spożywczą. Wstawić na pół godziny (może ciut dłużej) do lodówki. 

Po schłodzeniu ciasta, wyjąc jeden z kawałków. Rozłożyć arkusz papieru do pieczenia i rozwałkować na nim ciasto na wielkość ok. 20 x 30 cm. Ja wałkowałam ciutkę większe bo potem docinałam po ok. 1 cm już po upieczeniu. Ciasto ponakłuwać widelcem gęsto i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. W zależności od piekarnika, piec ok. 5 -7 minut. Po upieczeniu wyjąć (ja zsuwam na deseczkę, żeby się nie połamało) i odstawić do zupełnego wystudzenia. W ten sam sposób upiec pozostałe dwa kawałki ciasta. Po wystudzeniu, ułożyłam blaty jeden na drugim (bez papieru oczywiście) i nożem odcięłam brzegi, tak żeby wszystkie blaty miały tę samą wielkość. 

Krem budyniowy: do sporego rondla wlać 500 ml mleka. i postawić do zagotowania. Pozostałe wszystkie składniki dokładnie wymieszać razem, aby nie było żadnych grudek. Wlać na gotujące się mleko i mieszając doprowadzić do zagotowania. Budyń nakryć folią w kontakcie i odstawić do zupełnego wystudzenia. Kiedy budyń jest już wystudzony, w dużej misie utrzeć dokładnie masło. Nie przerywając ucierania, dodawać po łyżce budyniu. Ucierać aż krem budyniowy będzie zupełnie gładki.

Ułozyć pierwszy blat ciasta i wyłożyć na niego połowę kremu i rozsmarować. Na krem wyłożyć i rozsmarować równą warstwą drugą część kremu. Nakryć trzecim blatem. Ten blat należy posmarować powidłami czy dżemem. Ciasto zostawić na noc w chłodnym pomieszczeniu. Rano polać polewą czekoladową. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz