Translate

piątek, 20 października 2023

Sernik waniliowy

 Stał sobie w lodówce kubełek z twarogiem sernikowym, więc trzeba było wykorzystać. Pomysłów milion, ale brak czasu zredukował moje pomysły do minimum. I powstał najprostszy sernik bez żadnych udziwnień.





Składniki:

Ciasto:

* 300 g mąki pszennej tortowej

* 150 g masła - schłodzone

* ok. 3 łyżek cukru pudru

* 2 żółtka

* 2 łyżki śmietany 18%

* 2 łyżki kakao naturalnego

* 1/2 łyżeczki proszku do wypieków

* szczypta soli

Masa serowa: - wszystkie składniki w pokojowej temperaturze. Wyjąć z lodówki ok. 2 godziny wcześniej

* 1 kg twarogu sernikowego o zawartości tłuszczu co najmniej 18% - zwarty i gęsty powinien być

* 200 g śmietanki kremówki 36%

* 4 całe jajka

* 1 łyżka mąki pszennej

* cukier puder - ilość w zależności jak słodkie ciasta preferujecie. Ja dałam 5 łyżek

* cukier waniliowy z dodatkiem ziaren wanilii - 1 łyżeczka lub po prostu ziarenka z laski wanilii


Sposób przygotowania:

Zacząć od zrobienia ciasta kruchego.  Mąkę, kakao, puder, sól, proszek wymieszać. Wkroić zimne masło i posiekać. Dodać śmietanę i żółtka i zagnieść ciasto. Odkroić 1/3, owinąć folią spożywczą i wstawić do zamrażarki. Resztą ciasta wylepić spód i boki tortownicy o średnicy 25 cm. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni z włączonym termoobiegiem i podpiec przez 10 minut. Wyjąć i całkowicie wystudzić. 

Do dużej miski przełożyć wszystkie składniki masy serowej. Zmiksować na niskich obrotach, tylko do dokładnego połączenia się składników. Jak masa już jest jednolita i gładka kończymy miksowanie. Masę serową wylać na podpieczony i schłodzony spód. Ciasto z zamrażarki wyjąć i zetrzeć na tarce, na masę serową. Sernik wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni - grzanie góra-dół i piec przez 30 minut. Po tym czasie zwiększyć temperaturę do 170 stopni i piec jeszcze 40 minut. Upieczony wyjąć i odstawić na kratkę wystudzenia. Od razu należy odkroić sernik od boków tortownicy ostrym nożem. Sernik wtedy opada ale równo. Ja jeszcze dodatkowo, po ok. 15-20 minutach od wyjęcia, odwracam sernik do góry nogami (ciągle jest w tortownicy) na podkładkę (a ta musi być stabilna i sztywna) i tak zostawiam na kolejne 15 minut. Po tym czasie znów odwracam i odpinam boki tortownicy i już stygnie do końca. Na przestudzony sernik polać roztopioną gorzką czekoladę.





piątek, 13 października 2023

Szarlotka krucho-drożdżowa.

 To jednak najlepsza ze wszystkich szarlotek i najczęściej pieczona. Przepisy na nią niewiele różnią się od siebie, ale różnią się . Dzisiaj użyłam jabłek odmiany bojken i o wiele bardziej mi smakują niż reneta. A do tego jabłka są cały czas jaśniutkie, nic nie ciemnieją. 





Składniki:

* 550 g mąki pszennej tortowej + trochę mąki do wałkowania

* 1/2 szklanki cukru pudru (można dać więcej bo ciasto jest mało słodkie)

* 300 g masła schłodzonego

* 2 łyżki śmietany kwaśnej 18% 

* 25-30 g drożdży świeżych

* 6 żółtek

* szczypta soli

* bułka tarta ok. 4 łyżek


* jabłka odmiany bojken  lub reneta, może być antonówka - miałam 2,5 k jabłek, które dzień wcześniej usmażyłam na prawie mus, w którym były widoczne kawałki jabłek.Do swoich jabłek dodaję jedynie 3-4 łyżki cukru, trochę soku z cytryny.  Można użyć jabłek przygotowanych w słoiki na zimę. Należy tylko sprawdzić czy masa jabłkowa nie jest zbyt płynna. 

Sposób przygotowania: 

Śmietanę dać do małego kubka i wkruszyć do niej drożdże. Śmietanę biorę wprost z lodówki i mieszam z drożdżami, tylko do ich rozpuszczenia. Nie ma najmniejszej potrzeby czekania bo to nie jest typowy zaczyn jak do drożdżowego. Drożdże mają się tylko i wyłącznie rozpuścić w tej śmietanie.  Do misy malaksera wsypać mąkę, sól i puder, wkroić zimne masło. Posiekać całość aż masło będzie w maleńkich kawałeczkach. Dodać teraz żółtka i śmietanę z drożdżami i znów wymieszać aż zacznie się łączyć. Jak ktoś nie ma malaksera, robi to samo tylko sieka masło z mąką nożem, można zetrzeć na tarce jarzynowej czy jakimś innym sposobem. Ciasto bardzo krótko zagniatać , byle tylko wszystko połączyło się. Całość ciasta podzielić na dwie równe części. Jedną z nich rozwałkować na troszkę większy rozmiar niż forma, a moja forma ma 24 x 36 cm i jest taka sama na górze jak i na dole. Wyłożyć rozwałkowane ciasto na dno formy, formując na bokach ranty. Ciasto posypać bułką tartą i wyłożyć usmażone, zimne jabłka . Rozwałkować drugą część ciasta, również trochę większy rozmiar niż forma. Ułożyć na jabłkach a nadmiar ciasta na brzegach, wcisnąć do środka (wtedy sok z jabłek nie będzie wypływać bokami). Można zrobić patyczkiem do szaszłyków kilka dziurek na wierzchnim cieście. Nakryć formę ściereczka i odstawić na ok. 30-40 minut. Rozgrzać piekarnik do temperatury 175 - 180 stopni i do rozgrzanego wstawić ciasto. Piec ok. 40-50 minut aż wierzch ciasta ładnie się zrumieni. Po upieczeniu wyjąc od razu i odstawić na kratkę do wystudzenia. 

Fotkę ukrojonego ciasta robiłam kiedy jabłka były jeszcze lekko ciepłe. Fotka całego przekroju jest zrobiona po ok. 3-4 godzinach od wyjęcia z piekarnika i widać jak jabłka są stabilne. 








sobota, 7 października 2023

Ciasto ze śliwkami w zalewie śmietanowej

 Od dawna przymierzałam się zrobić takie ciasto ale zawsze jakies inne przepisy go wyprzedzały. Aż wreszcie jest. Kruche ciasto, fura śliwek i zalewa śmietanowa. I powiem jedno: róbcie bo jest przepyszne . Aha, zdjęcia nie są ani trochę podkolorowane. Ja mam po prostu takie jajka. Swojskie, od szczęśliwych kur.






Składniki:


Ciasto:

* 250 g mąki pszennej tortowej

* 150 g masła schłodzonego

* 2-3 łyżki cukru pudru

* 1 całe jajko

* szczypta soli

* można dodać pół maleńkiej łyżeczki proszku do pieczenia

* trochę bułki tartej do posypania spodu ciasta


Zalewa śmietanowa:

* 250-300 g śmietany kwaśnej 18%

* 150 g śmietanki kremówki 36%

* 2 całe jajka

* 75-100 g cukru

* 1 płaska łyżka maizeny (skrobia kukurydziana)


Śliwki - ok. 1 kilograma - ja miałam śliwki węgierki, które przekroiłam każdą na pół. Oczywiście pestki należy wyjąć. 





Sposób przygotowania:

Ze składników ciasta przygotować ciasto kruche. Ja tym razem obyłam się bez malaksera tylko użyłam siekacza do ciasta kruchego. Mąkę, proszek, sól i puder wymieszać. Dodać pokrojone drobno masło i posiekać dokładnie. Jajko rozmieszać w filiżance i wlać do kruszonki. Szybko zagnieść ciasto. Formę o średnicy 27cm wyłożyć spód papierem i dno wykleić ciastem, jednocześnie formując rant o wysokości ok. 2 cm. Formę wstawić do lodówki na ok. 1/2 godziny. W tym czasie przygotować zalewę, mieszając dokładnie wszystkie składniki razem.  Włączyć piekarnik z grzaniem góra dół i ustawić 180 stopni . Wyjąć ciasto z lodówki, posypać bułką tartą. Układać śliwki dachówkowo. Na koniec zalać zalewą śmietanową. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 50 minut. 

Po upieczeniu wyjąć, odstawić na kratkę i dokładnie wystudzić