Translate

piątek, 10 maja 2024

Musowe ciasto truskawkowo-rabarbarowe

 Miało wyjść ombre a wyszło to co wyszło. Nie używam żadnych barwników i dlatego takie kolory. Warstwa rabarbarowa była z rabarbaru malinowego, pięknie czerwonego w środku łodyg. I stąd te niewielkie różnice w kolorze pomiędzy warstwą truskawkową a rabarbarową. 






Składniki: (na tortownicę 27-28 cm) 

Biszkopt: 

Ja zrobiłam z 4 jajek ale można trochę niższy upiec np. z 3 jajek. Jajka w temperaturze pokojowej a nawet lekko zagrzane , potrzymane chwilę w misce z ciepła wodą.

* 4 jajka - rozdzielone na białka i żółtka

* 4 łyżki cukru

* 4 łyżki maki pszennej tortowej

* 1 łyżka oleju

* szczypta soli

Tortownicę wyłożyć sam spód papierem do pieczenia. Boków nie wykładać i niczym nie smarować. Piekarnik włączyć na 170 stopni z grzaniem góra - dół.  Białka włożyć do sporej miski, dodać szczyptę soli i ubijać. Kiedy piana będzie już biała, zacząć dodawać stopniowo cukier. Z cukrem ubijać tak długo aż całkowicie się on rozpuści w pianie. Wtedy należy zmniejszyć obroty miksera i dodawać żółtka po jednym. Ubijać jedynie do momentu połączenia sie żółtek z piana. Dodać olej i krótko wymieszać. Przesiać na masę jajeczną mąkę i wymieszać delikatnie ale dokładnie szpatułką (nie mikserem). Wylać ciasto do tortownicy, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 30 minut. Po upieczeniu wyjąć tortownicę i odstawić na kratkę do wystudzenia. Nożem odciąć boki biszkoptu od tortownicy. Po wystygnięciu wyrównać nożem wierzch. Odwrócić biszkopt do góry nogami i niech sobie dokładnie teraz wystygnie.

 Ja swój biszkopt dodatkowo nasączyłam wodą z sokiem z cytryny z odrobiną cukru. Ułożyć biszkopt na dnie tortownicy (na dno położyć papier do pieczenia). Boki podwyższyć papierem lub folią rantową. 

Warstwa truskawkowa: 

* 750 g truskawek (ja użyłam truskawek mrożonych) 

* 1,5 opakowania galaretki truskawkowej

Truskawki włożyć do sporego rondla i doprowadzić do gotowania. Gotować chwilę aż zaczną się rozpadać. Zblendować krótko (mogą być widoczne kawałki truskawek). Odłożyć 250 ml do przygotowania musu. Do pozostałej części  (ok. 500 ml pozostało) wsypać galaretkę i dokładnie wymieszać. Ja dodałam do masy truskawkowej resztę zblendowanego rabarbaru. Wystudzić i wstawić do lodówki. Na biszkopt można wylać dopiero jak masa truskawkowa będzie się już dobrze ścinać.  Wyrównać warstwę truskawkową i wstawić od razu do lodówki, żeby całkowicie się ścięła. Dopiero wtedy można wyłożyć mus truskawkowy

Mus truskawkowy:

* 250 ml truskawek, które były odłożone od warstwy truskawkowej - jeszcze dodatkowo zblendować (powinny być całkowicie zimne)

* 3,5-4 łyżeczki żelatyny

* 50 ml wody - do żelatyny

* 330 ml śmietanki kremówki 36%

* 3 łyżki cukru pudru

Żelatynę namoczyć w wodzie do napęcznienia a następnie podgrzać, żeby całkowicie się rozpuściła. Dodać do masy rabarbarowej i dokładnie wymieszać. Śmietankę wymieszać z pudrem a następnie ubić na pół sztywno. Nie powinna być ubita całkiem na sztywno. Łyżkę ubitej śmietanki dodać do masy rabarbarowej i szybko wymieszać. Dodać kolejna łyżkę śmietanki i wymieszać (najwygodniej robić to rózgą kuchenną). Dodać teraz resztę ubitej śmietanki i wymieszać. Wylać na warstwę truskawkową, wyrównać i wstawić od razu do lodówki. Odczekać aż całkiem się zetnie i wtedy przygotować mus rabarbarowy

Mus rabarbarowy:

* 400 g oczyszczonego już rabarbaru i pokrojonego na małe kawałki

* 3 łyżki cukru

* ok. 50-60 ml wody (dla rabarbaru)


* 330 ml śmietanki kremówki 36%

* 3 łyżki cukru pudru

* 3 łyżeczki żelatyny

* 50 ml wody (dla żelatyny)

Rabarbar  w rondlu zasypać cukrem i odstawić na ok. pół godziny (może być i dłużej to więcej soku wypuści. Dodać wodę i ustawic na małe podgrzewanie. Mieszając doprowadzić do gotowania i gotować aż rabarbar całkowicie się rozpadnie. Teraz należy potraktować go blenderem. Odstawić do zupełnego wystygnięcia. Odłożyć 250 ml rabarbaru do przygotowania musu. Resztę można dodać do warstwy truskawkowej. 

Resztę robimy w trakcie składania ciasta: Żelatynę namoczyć w wodzie do napęcznienia a następnie podgrzać, żeby całkowicie się rozpuściła. Dodać do masy rabarbarowej i dokładnie wymieszać. Śmietankę wymieszać z pudrem a następnie ubić na pół sztywno. Nie powinna być ubita całkiem na sztywno. Łyżkę ubitej śmietanki dodać do masy rabarbarowej i szybko wymieszać. Dodać kolejna łyżkę śmietanki i wymieszać (najwygodniej robić to rózgą kuchenną). Dodać teraz resztę ubitej śmietanki i wymieszać. Wylać na mus truskawkowy. Wyrównać i wstawić do lodówki.  

Na wierzch torcika zrobiłam rozetki z bitej śmietany




piątek, 3 maja 2024

Ciasto kruche z rabarbarem

 Wygląda na proste do zrobienia i takie jest. Ale żeby wszystko wyszło i smakował tak jak powinien, to potrzebuje sporo czasu. Ja zachwycam sie jego smakiem choć to tylko proste ciasto. Na fotkach ciasto, gdzie budyń jest jeszcze mocno ciepły i niezbyt stabilny.







Składniki:

Ciasto:

* 400 g mąki pszennej tortowej

* 270 g mocno schłodzonego masła

* 130 g cukru pudru

* 1 całe jajko (miałam dość duże jajko)

* 1 łyżeczka proszku do wypieków

* szczypta soli

Masa budyniowa:

* 1 opakowanie budyniu śmietankowego lub waniliowego

* ok. 0,5 l mleka (dokładna ilość podana w przepisie)

* 1-2 łyżki cukru

Rabarbarowe nadzienie:

* 600-700 g rabarbaru już pokrojonego na kawałki niezbyt duże (ja rabarbaru nie obieram)

* 3 łyżki cukru





Sposób przygotowania:

Zacząć od przygotowania rabarbaru. Przełożyć do miski rabarbar i zasypać cukrem. I niech sobie tak postoi ok. 2-4 godzin (mój stał ok. 2,5 godziny). Im dłużej stoi tym więcej soku wypuści.  Co jakiś czas należy wstrząsnąć solidnie miską wtedy cukier ma szansę na rozpuszczenie się w soku rabarbarowym. Kiedy rabarbar już puści sok, należy odcedzić go na dużym sicie, podstawiając pod sito kolejną miskę, bo sok z rabarbaru będzie wykorzystany. Mnie wyszło ok. 70-80 ml soku. Rabarbar wciąż powinien być w sicie bo sok może jeszcze trochę kapać. 

No to kolejnym etapem jest gotowanie budyniu. Budyń gotujemy na 0,5 litra płynu łącznie. Tzn. mleka i soku z rabarbaru ma być łącznie 0,5 litra. Sypki budyń wymieszać z cukrem a następnie wlać sok spod rabarbaru i dokładnie rozmieszać. Mleko zagotować i na gotujące wlewać powoli budyń. Mleko należy cały czas mieszać, doprowadzając do zagotowania. Ugotowany budyń nakryć folią spożywczą w kontakcie i odstawić do wystudzenia. Zanim zaczniemy składać ciasto to budyń powinien być prawie zimny. Może być taki lekko letni jedynie ale nie ciepły ani tym bardziej nie gorący. 

No i dopiero teraz można się wziąć za samo ciasto. Włączyć piekarnik na 175 - 180 stopni z grzaniem góra dół. Najwygodniej przygotować je w malakserze. Wszystkie składniki na raz należy włożyć do misy malaksera. Masło pokroić wcześniej w kostkę. Włączyć malakser i dotąd niech się kręci aż powstanie nam forma kruszonki. I od razu wyłączyć go. Ok. 1/3 tej kruszonki odłożyć do miski. Resztę wysypać do tortownicy o średnicy 26 cm. Spodem dużej łyżki wyrównać kruszonkę w tortownicy na następnie ugniatać formując od razu rant na bokach. Można małym wałeczkiem wyrównać spód.  Ciasto w tortownicy można schłodzić w lodówce. Na ciasto wylać chłodny budyń i wyrównać jego powierzchnię a to najwygodniej zrobić łopatką na tortu. Na budyń wysypać rabarbar. Lekko go wgnieść w budyń. Na rabarbar wysypać odłożoną kruszonkę. Od razu wstawić go nagrzanego piekarnika. Ja ustawiam formę na blaszce z wyposażenia piekarnika a nie na ruszcie. Piec ok. 45 minut. Po upieczeniu odstawić na kratkę do studzenia.

Tu fotka przygotowanego spodu ciasta. Te małe jasne plamki to kawałeczki masła. Nigdy nie zagniatam kruchego a jedynie szybko formuję z niego kulę. Stąd widoczne kawałeczki masła




piątek, 26 kwietnia 2024

Kruche z rabarbarem w winnym budyniu

 Bardzo podobne już jest na blogu. Bardzo, bardzo dobre. Ale to dzisiejsze jest jeszcze lepsze, po prostu przepyszne. 





Składniki:

Ciasto:

* 500 g mąki pszennej tortowej

* 300 g masła - schłodzone

* 6 żółtek 

* szczypta soli

* 3-4 łyżki cukru pudru

* 1 mała łyżeczka proszku do wypieków

Nadzienie rabarbarowe:

* 1,3 kg rabarbaru już oczyszczonego

* 350 g cukru kryształu

* 3 opakowania budyniu śmietankowego

* 250 ml wina białego (spokojnie może być czerwone ale ja w domu miałam tylko białe) półwytrawnego

* woda (szczegóły dotyczące ilości w przepisie


Sposób przygotowania:

Zaczynamy od przygotowania rabarbaru, który potrzebuje ok. 12 godzin aby oddać jak najwięcej swojego soku. Należy go pokroić na kawałki 1,5-cm i zasypać cukrem (najlepiej jak rabarbar jest w dużej misce z pokrywką). Co jakiś czas należy rabarbar przemieszać wtedy odda więcej soku. Najlepiej jest przygotować rabarbar wieczorem a rano już można odcedzić. Mnie wyszło ok. 2,5 szklanki soku z rabarbaru. Całego płynu powinno być 1 litr. Do soku dodajemy wino i uzupełniamy wodą (można sokiem jabłkowym) do całego litra płynu. W 1 szklance tego płynu należy rozmieszać 3 opakowania budyniu. Resztę płynu wstawić w dużym dosyć garnku do zagotowania. Kiedy się zagotuje, dodać rozmieszany budyń. Doprowadzić do zagotowania a budyń powinien zgęstnieć. Odstawić do lekkiego ostygnięcia (ok. 5-10 minut) a następnie dodać do niego odsączony rabarbar. Dokładnie wymieszać.

Ciasto to typowo kruche, gdzie mąkę należy wymieszać z pudrem, proszkiem i solą a następnie dodać zimne masło pokrojone na mniejsze kawałki (jeżeli robimy ciasto w malakserze tak jak ja. Jeżeli ktoś robi ciasto ręcznie to można posiekać nożem/tasakiem lub po prostu zetrzeć masło do maki na tarce jarzynowej i wtedy razem wymieszać). Im mniej dotykamy ciasto dłońmi, tym wyjdzie bardziej kruche. Na koniec dodać żółtka i szybko zagnieść (u mnie oczywiście malakser to robi)  . Podzielić ciasto na dwie równe części. jedną część rozwałkować na wielkość dna formy - 24 x 36 cm i ułożyć w formie z wyłożonym na dnie papierem do pieczenia. Ponakłuwać widelcem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Podpiekać ok. 12 minut. Wyjąć i przestudzić.  Na ciasto w formie posypać trochę bułki tartej i wyłożyć rabarbar w budyniu. Wyrównać. Na budyń rabarbarowy ułożyć rozwałkowaną drugą część ciasta. Całość wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec ok. 40-45 minut. Upieczone ciasto wyjąc i odstawić na kratkę do przestudzenia. Ciasto powinno całkowicie wystygnąć bo wtedy budyń będzie dobrze ścięty i nie wypłynie. Wierzch można oprószyć cukrem pudrem. 




piątek, 19 kwietnia 2024

Sernik pistacjowy

 Juz są dwa na blogu a teraz będzie trzeci. W sumie tego typu serniki to chyba najprostsze i najszybsze (czas przygotowania) wypieki są. Miałam twaróg sernikowy w lodówce, kupiony jeszcze przed świętami. Miałam pastę pistacjową no to już szybko poszło





Składniki:

Spód sernika robiłam z ciastek digestive zmielonych i wymieszanych z masłem roztopionym. Podpiekłam ok. 15 minut. Tortownica o średnicy 26cm. 

Składniki na sernik wyjąć z lodówki co najmniej godzinę wcześniej

* 1 kg twarogu sernikowego - mój miał 26% tłuszczu i taki właśnie polecam

* 300 g śmietanki kremówki 36%

* 150 g kwaśnej śmietany 18%

* opakowanie 200 g pasty pistacjowej (100% pistacji . Ja miałam pastę Saracino)

* 5 dużych jajek

* 1 szklanka cukru pudru (dajemy ilość jaka nam odpowiada)

* 40 g maizeny lub proszku budyniowego

Sposób przygotowania:

W misce wymieszać kremówkę z kwaśną śmietaną. Dodać pastę pistacjową i dokładnie rozmieszać razem. Do dużej miski przełożyć twaróg, dodać puder, jajka i maizenę/proszek budyniowy. Mikserem na niskich obrotach wymieszać wszystko aby powstała gładka masa. Dodać teraz śmietanę wymieszaną z pastą pistacjową i ponownie zmiksować jedynie do dokładnego połączenia się mas. Wlać masę na podpieczony i wystudzony spód. Kilkukrotnie stuknąć spodem tortownicy o blat, żeby ewentualne pęcherzyki powietrza wyszły. Wstawić tortownicę do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na ok. 1 godz. 40 minut. Po godzinie pieczenia zwiększyłam temperaturę do 135 stopni. Środek sernika będzie taki jeszcze nie całkiem ścięty. Po tym czasie należy wyłączyć piekarnik, uchylić minimalnie drzwiczki (wkładam rękawicę kuchenną pomiędzy piekarnik a drzwiczki) i zostawić sernik na ok. 30-40 minut. Następnie otworzyć więcej drzwiczki i niech sobie powoli stygnie. Całkowicie wystudzony wstawić do lodówki na ok. 6-8 godzin. 




piątek, 12 kwietnia 2024

Torcik rabarbarowy

 Takie niby proste ale inne . Z rabarbaru jest zrobiony budyń. Ale budyń ugotowałam na białym winie. O mamuniu, jakie toto pyszne wyszło. Nie będę się dalej rozpisywać tylko przejdę do przepisu.





Składniki:

Biszkopt:     (tortownica 27 cm) 

można upiec ze swojego przepisu, byle nie był bardzo wysoki

* 4 całe jajka (temperatura pokojowa)

* 150 g cukru (wsypałam najzwyklejszy cukier)

* 4 łyżki ciepłej wody

* 200 g mąki pszennej tortowej

* 1 łyżeczka proszku do wypieków

Całe jajka dać do dużej miski robota, wsypać cukier i dodać wodę. Ubijać ok. 8 minut (ja tyle ubijałam akurat). Po tym czasie masa jest już gęsta, puszysta, prawie biała. Mąkę wymieszać z proszkiem i przesiac do masy, dokładnie ale delikatnie przemieszać, żeby nie było grudek mąki. Ja tym razem wyłamałam się i poszłam na skróty, po prostu zmniejszyłam jedynie obroty robota i wsypywałam po łyżce mąkę. Wlać ciasto do tortownicy z wyłożonym na samym dnie papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175-180 stopni i piec ok. 25 minut. Wyjąć i dokładnie wystudzić. Ja biszkopt upiekłam sobie wczoraj wieczorem i przechowałam go w pojemniku, żeby nie obsechł.  Kolejnego dnia naciąć ostrym nożem ok. 1,5 cm od brzegów biszkoptu i na głębokośc też ok. 1,5 cm. Chodzi o to aby wydrążyć część biszkoptu, bo w zagłębienie będzie wlany budyń z rabarbaru . Ja sobie pokroiłam wierzch biszkoptu w kratkę i wtedy dopiero wydrążała. Na początku za pomocą łyżeczki a potem odcinałam kwadraciki nożem. 

      


Masa rabarbarowa na winie:

* 550 g rabarbaru pokrojonego na małe kawałki (ja każdą laskę przecięłam najpierw wzdłuż na pół a potem kroiłam kawałki o długości ok. 1 cm. 

* 250 ml białego wina (miałam wytrawne wino)

* 100 g cukru

Wszystko wstawić do sporego rondla i ustawić rondel na średnie grzanie. Po zagotowaniu, gotować ok. 3-4 minut aż rabarbar dokładnie rozpadnie się. W miseczce wymieszać:

* 80-100 ml wody

* 2 łyżki cukru

* 1,5 opakowania budyniu śmietankowego (łacznie 60 g bo moje opakowania miały po 40g)

Wlać do masy rabarbarowej, bardzo dokładnie wymieszać i doprowadzić do zagotowania. Zdjąć z ognia i przelać budyń do miski, nakryć folią w kontakcie i przestudzić. Nie musi być całkiem zimny. Ja dałam mu raptem pół godziny w chłodniejszym miejscu (jak to ja mówię: wywaliłam na balkon). Ciepły budyń wlać w zagłębienie w biszkopcie. Wyrównać i wstawic do lodówki. Niech sobie tam postoi ok. 2 godzin. Po tym czasie, masa budyniowa jest już na tyle stabilna, że można wyłożyć na nią ubitą kremówkę.

Masa śmietankowa: 

* 500 ml śmietanki kremówki mocno schłodzonej

* 4 łyżeczki żelatyny

* ok. 100 ml wody do namoczenia żelatyny

* 2 łyżki cukru pudru

Żelatynę namoczyć w wodzie do napęcznienia. A następnie podgrzać aż się rozpuści. Zacząć ubijać kremówkę z dodatkiem cukru pudru . Kiedy śmietanka jest już odpowiednio ubito, nie przerywając ubijania wlać lekko ciepła żelatynę i jeszcze chwilkę ubijać. Masę śmietankową wyłożyć na masie rabarbarowej, wyrównać i wstawić ciasto do lodówki. 

No i żeby nie było, że zmarnowałam część biszkoptu to wykorzystałam te wycięte części jako posypkę. Ale nie żeby sam biszkopt tam był, o nie. 

Posypka biszkoptowa:

* Odkrojone kawałki biszkoptu pokruszyłam trochę drobniej

* 50 g masła

* 50-70 g mielonych migdałów

Na dużej patelni roztopić masło i wrzucić pokruszony biszkopt. Posypać mielonymi migdałami. Podsmażyć całość na lekko złoty kolor. Wystudzić i wystudzoną posypkę dać na wierzch masy śmietankowej 

Ciasto przechowywać w lodówce. U mnie zawsze dodatkowo jest ono w pojemniku