Sernik wyszedł równy jak stół, z czego ogromnie się cieszę. Jest wysoki bo cały równy z formą w której się piekł.
Składniki ciasta:
• 400 g maki
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 1 łyżeczka sody
• Cukier puder (ok. 5 łyżek)
• 2 łyżki kakao
• 250 g margaryny/masła
• 3 żółtka
• 2 łyżki śmietany
Składniki masy serowej:
• 1 kg serka śmietankowego 24% tłuszczu ( dostępny w kilogramowych opakowaniach, wiadereczkach)
• 350 g twarogu śmietankowego
• 200 g masła rozpuszczonego
• 4 łyżki kaszy manny
• 4 łyżki (takie z górką) śmietany 18%
• 1 opakowanie budyniu waniliowego
• 8-9 jajek (rozdzielone na białko i żółtko)
• Cukier puder – ok. 4 – 5 łyżek
• Cukier drobny do wypieków ok. ¾ szklanki
• Rodzynki, skórka pomarańczowa kandyzowana
Sposób przygotowania:
Mąkę wymieszać z pudrem, kakao oraz proszkiem i sodą. Wsypać do malaksera, wkroić mocno schłodzony tłuszcz. Szybko posiekać tak aby prawie nie było widocznych grudek tłuszczu. Następnie dodać śmietanę i żółtka i ponownie włączyć malakser. Pokręcić do momentu aż składniki się połączą. Wyjąć na blat oprószony mąką i zagnieść krótko ciasto. Podzielić mniej więcej na dwie części. Ciutkę większa będzie spodem sernika. Każdy kawałek owinąć folią i wstawić do lodówki na kilka godzin. Na godzinę przed robieniem sernika, wstawić do zamrażarki. Formę 24 x 36 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Większą część ciasta zetrzeć na tarce równą warstwą. Lekko spłaszczyć dłonią. Na ciasto wylać masę serową:
Do dużej miski włożyć serek śmietankowy i twaróg śmietankowy (on jest dość gładki choć raczej nie mielony a do tego jest miękki). Dodać żółtka, kaszę mannę, budyń i puder oraz śmietanę. Krótko wymieszać mikserem, ale tak aby masa była gładka. Dodać rozpuszczone masło i wymieszać. Ubić białka ze szczyptą soli. Jak będzie już sztywna piana, nie przerywając ubijania dodawać po łyżce cukru. Ubijamy dotąd aż cukier całkowicie się rozpuści. Przełożyć pianę do masy serowej i bardzo delikatnie wymieszać łopatką. Teraz można dodać namoczone wcześniej i odsączone rodzynki, które wcześniej należy oprószyć mąką. Masę serową wylać na przygotowany spód a na wierzch zetrzeć pozostałe ciasto.
Na dnie piekarnika ustawić naczynie z wodą. Piekarnik nagrzać do 170 stopni (grzanie góra – dół) i wstawić sernik. Piec ok 1 godziny i 20 minut. Po upieczeniu, piekarnika nie otwieramy przez ok. 1 godzinę. Po tym czasie leciuteńko uchylamy piekarnik (wsadzam pomiędzy drzwiczki a piekarnik rękawicę kuchenną) i zostawiamy sernik na ok. godzinę lub ciut dłużej (u mnie dłużej trochę to trwało bo ok. 1,5 godziny). Teraz sernik można już wyjąć i od razu przełożyć na deskę. Spód sernika jest teraz na wierzchu i tak trzeba zostawić do zupełnego wystudzenia (u mnie całą noc). Teraz można już odwrócić sernik. Wierzch można oblać czekoladą lub oprószyć pudrem, ale ja tego nie robię.
To co widać na spodzie ciasta, pod masą serową to masa orzechowa, którą kupkami ułożyłam na surowym cieście. Nie był to zabieg celowy. Po prostu szkoda mi było wywalić resztkę masy orzechowej od piernika i wykorzystałam ją do sernika
edit
Wczoraj, po kolacji wigilijnej sernik zrobił furorę. Oczywiście mama pierwsza zażyczyła sobie zjeść sernik. Bardzo pochwaliła. A potem po kolei wszyscy częstowali się i zachwalali.
zawsze mi rodztnki opadaly na dno sernika az kuzynka mi powiedziala, ze trzeba je rumem nasaczyc
OdpowiedzUsuńnie moczę w rumie, ale zawsze zalewam mocno ciepłą wodą. Później odsączam i delikatnie posypuję mąką. Są w całym cieście równo rozłozone. Tu na fotce jest brzegowy kawałek odkrojony, bo sernik jechał razem ze mną do mamy na wigilię.
UsuńKrysiu,
OdpowiedzUsuńBędę piekła serniczek, jakiej firmy serów użyłaś? Na ciasto na dnie planuję wyłożyć porzeczki, podpowiesz mi jak Ty byś zrobiła taka warstwę porzeczek, a na to ser? Chciałam, aby zamiast marmolady różanej na spodzie była taka jakby fruzelina z porzeczek. Kiedy i w jakiej kolejności to cudo byś piekła, czy razem z serem, czy najpierw podpiec, a potem dopiero wylać masę serową? Co dodać do porzeczek i w jakiej ilości, aby nie zrobiła się za bardzo woda, z góry dziękuję:)
Iwonko, tak jak pisałam użyłam sera śmietankowego. To ser w takich wiadereczkach czy innych pojemnikach ale musi mieć dużą zawartość tłuszczu. Kiedyś Delfiko był, Mój Ulubiony z Wielunia można gdzieś kupić. Myślę, że na święta pojawi się też w Biedronce czy w Lidlu. Do tego kupiłam taki na wagę twaróg śmietankowy. Też tłusty, ale nie tak zwarty jak twarogi zwykłe tłuste czy pół tłuste.
UsuńOdnośnie owoców. Myślę, że masa serowa jest zbyt ciężka aby można było frużelinę pod nią układać. Może jakiś dość ścisły dżem i na to owoce ? Coś takiego żeby się nie rozjechało pod wpływem masy serowej. Podpieczenie raczej nic tu nie da. Podejrzewam że warstwa owocowa może tylko zrobić się twarda. Zajrzyj do tego sernika: http://krystyna9.blogspot.com/2016/06/sernik-z-zurawina.html
Krysiu, dziękuję serdecznie za mądre porady;)
UsuńPozdrawiam serdecznie