Translate

niedziela, 12 czerwca 2016

Sernik w kakaowym cieście

Tym przepisem rozpoczęłam 2012 rok. Ciasto kruche z przepisu mojej mamy, idealnie się sprawdza w tym serniku.



Składniki:
Ciasto:
400g mąki (ok. 2,5 szklanki)
250 g margaryny (używam najczęściej Palmy)
1-2 żółtka
4 łyżki cukru pudru
2 łyżki (z czubem) kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 płaska łyżeczka sody
Szczypta soli
2 łyżki śmietany
Masa serowa:
1,5kg sera tłustego (miałam ser kupowany na wagę, ale dosyć ścisły, suchy)
10 jajek
200 g masła
1-2 szklanek cukru pudru (w zależności jak kwaśny jest ser i jak słodkie ciasto lubimy)
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
3 łyżki mąki pszennej
1 szklanka gęstej śmietany
Dodatkowo: rodzynki, skórka pomarańczowa
Wykonanie:
Żółtka, śmietanę i kakao wymieszać razem. Do malaksera wsypać mąkę, puder, proszek i sodę oraz sól, dodać pokrojoną na mniejsze kawałki margarynę oraz mieszaninę żółtka i śmietany z kakao. Wyrobić ciasto. Podzielić na dwie części, owinąć każdą folią spożywczą i włożyć do lodówki na kilka godzin (można zrobić poprzedniego dnia)
Masa serowa: wszystkie składniki podzielić na pół. Do miski malaksera włożyć masło, cukier puder, żółtka (można dać np. 3 żółtka i 2 całe jajka) i utrzeć na puszystą masę. Wciąż ucierając dodawać po kawałku sera. Ucierać aż masa serowa będzie gładka. Tak samo uczynić z drugą połową składników. Obie części masy serowej włożyć do dużej miski. Z pozostałych białek (tych od ciasta również) ubić pianę ze szczyptą soli i wymieszać delikatnie z masą serową.
Na dno foremki 24x36, wyłożonej papierem do pieczenia, zetrzeć na tarce jedną część ciasta. Na ciasto wyłożyć całą masę serową na którą ścieramy pozostałe ciasto.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy ok. 1h20minut. Po tym czasie leciuteńko uchylamy drzwi piekarnika (wkładam rękawicę kuchenną pomiędzy piekarnik a drzwiczki) i zostawiamy sernik jeszcze na ok. 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy sernik z piekarnika i wykładamy na deseczkę . Tak odwrócony sernik, spodem na wierzchu, zostawiamy do całkowitego wystudzenia. Taki sposób studzenia sernika powoduje że zarówno spód jak i wierzch ciasta są chrupiące a nie nasiąknięte od sera.

7 komentarzy:

  1. Pani Krysiu,
    Niedawno odkryłam Bake off i Pani osoba jest dla mnie inspiracja, wzorem cukiernika. Tradycyjne, sprawdzone przepisy i otwartość na nowości. Gratuluję talentu. Piszę z prośbą o podpowiedź jak przygotować ten serniczek używając miksera ręcznego. W jaki sposób powinnam dodawać do masy maślanej ser: czy po 1 łyżce lub np. w 4 porcjach, czy od razu całość? Czy mieszać mikserem- jakie obroty, jak długo każdą porcję- czy np. porcja sera kilka sekund i kolejna porcja lub przed dodaniem porcji miksować do momentu wyraźnego wchłonięcia porcji sera? Bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam Iwona

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję za przemiłe słowa :)
    Jeżeli ma Pani mikser ręczny to ser powinno się wcześniej zemleć. Albo chociaż przepuścić przez praskę do ziemniaków, aby był w miarę gładki, bez grudek. Ja dlatego używam malaksera bo robi się w nim od razu masa sernikowa jak ze zmielonego sera. Ser dodajemy po łyżce do masy maślanej to wtedy lepiej nam się rozetrze i będzie bardziej gładki. Mieszać aż nie będzie widać grudek sera i wtedy dodać kolejną porcję. Obroty raczej wysokie bym zastosowała, ale nie najwyższe.
    Mam nadzieję, że wyczerpująco odpowiedziałam na pytania :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za jasne wskazówki 😊 który z serników poleca mi Pani na świąteczny stół? Planuje przetestować kilka Pani receptur, z przepisu z Pani strony napewno zachwyci gości, pozdrawiam Iwona

    OdpowiedzUsuń
  4. oj, bardzo trudno mi polecić, bo każdy jest taki inny jednak. A ile ludzi tyle smaków. Przez długi czas moimi ulubionymi sernikami byłe serniki typu chesecake. Bez ubijanej piany, ani trochę nie puszyste a takie bardziej kremowe. Ostatnio mam fazę na serniki tzw. gotowane, bez pieczenia. A najlepiej gdy są w miodowych blatach robione (te już pieczone, każdy osobno). Jeżeli będzie miała Pani maliny, to proponuję ten; http://krystyna9.blogspot.com/2016/12/sernik-z-malinami.html. Ten pod którym komentujemy też jest pyszny bardzo.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuje:) Wypróbuję oba, można użyć mrożonych malin w serniku z malinami? Pani Krysiu używając malaksera, jest u mamy wiec wypróbuję także tą metodą w jak dużych porcjach wrzucam ser, dodawanie sera do masy maślanej zajmuje całościowo od pierwszej porcji sera do ostatniej około 5 minut, tak ?

    OdpowiedzUsuń
  6. wszystko zależy od sera, ale nie trwa to naprawdę długo. Ja dodaję ser małymi porcjami. Kiedy masa jest już gładka po jednej porcji sera to wtedy dodaję kolejną. Myślę, że ok. 5 minut wszystko trwa. Maliny używałam świeże. Nie wiem jak zachowają się mrożone. Ja bym układała takie zamrożone na masie serowej i od razu do pieca.

    OdpowiedzUsuń
  7. Krysiu,
    Dziękuję serdecznie za odpowiedź, teraz już wiem dokładnie jak przygotować serniczek. Dziękuję Ci serdecznie za cierpliwość i odpowiedź na wszystkie moje pytania:) Pozdrawiam Iwona

    OdpowiedzUsuń